این کمپین، پس از درگذشت استاد محمد علی طاهری زیر شکنجه و در اعتصاب غذا در زمستان ۱۳۹۳، از کمپین آزادی استاد طاهری به کمپین احقاق حق وی تغییر نام داد ،برای مشاهده فعالیت های کمپین در زمان حیات استاد محمد علی طاهری اینجا را کلیک کنید

کمپین بین المللی حمایت از استاد محمد علی طاهری

+1 (800) 950 74 75

مصاحبه حلقه نیوز با حامین استاد طاهری در کانادا و معترضین به شرایط وخیم او در زندان

admin 10/16/2014

به گزارش حلقه نیوز روز یکشنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۹۳، شاگردان محمد علی طاهری (بنیانگذار عرفان حلقه و دو طب مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی) و دیگر هوادران آزادی اندیشه و حقوق بشر، در تجمعی در شهر ونکوور کانادا، خواستار آزادی محمد علی طاهری شدند.

حلقه نیوز مصاحبه ای اختصاصی با جمعی از تجمع کنندگان در ونکور ترتیب داده است که به شرح زیر است:

با سلام، پس از درج خبر تجمع هواداران آزادی و اندیشه و حقوق بشر در ونکور، در وبسایت حلقه نیوز، برای برخی از مخاطبان سوالی پیش آمده که به طور کلی هدف شما از برگزاری این تظاهرات چه بوده است و چه خواسته اصلی شما چه بوده است؟ 

– هدف ما رساندن صدای مظلومیت استاد طاهری، اطلاع رسانی از وضعیت حال ایشان، و مساله نقض حقوق بشر در ایران به جامعه غیر از عرفان حلقه بود. تجمع ما که تجمعی کاملا صلح‌آمیز بود، ضمن اطلاع رسانی راجع به کمپین و جمع آوری امضا، نوعی هم صدایی و حمایت از حرکت‌هایی بود که اعتراض به وضعیت فعلی‌ استاد و دیگر زندانیان عقیدتی‌ دارند و همچنین تاکید و پشتیبانی‌ ما از نامه اخیر استاد طاهری.
در رابطه با سوالتون راجع به خواسته ما، این نکته رو اضافه می‌کنم که خواسته ما هم همان خواسته همه شاگردان ایشون مبنی بر، آزادی بی‌ قید و شرط استاد طاهری از زندان و رسیدگی به وضعیت بلاتکلیف دیگر زندانیان عقیدتی‌ هست.

لطفا توضیح بدهید که چه فعالیت هایی را در این تظاهرات انجام دادید، و آیا شعار خاصی می دادید یا به صورت سمبلیک اعتراض خود را بیان کردید؟

Canada 3

دراین گردهمایی شعارها فقط به صورت پلاکارد حمل میشد که حاوی پیام‌هایی‌ مبنی بر بی‌گناهی استاد، درخواست آزادی ایشان، وضعیت حساس ایشون و اینکه استاد طاهری معلم عشق، دوستی‌ و صلح بین انسانها و کل هستی‌ بودند، بود.
همچنین بروشور‌هایی‌ که به این منظور به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده بود، به همراه گل سرخ به رهگذران داده میشد. در بروشور به طور کوتاه ولی‌ جامع به معرفی‌ استاد طاهری، وضعیت فعلی‌ ایشان و چگونگی حمایت از ایشون به وسیله امضا کمپین اشاره شده بود. ما در محل برگزاری این گردهمایی امکان این را داشتیم که اشخاص در صورت تمایل در همان موقع توسط کامپیوتر کمپین را امضا کنند و یا اینکه اسم و ایمیل خود را بنویسند تا ما اینکار رو براشون انجام بدیم که با استقبال خیلی‌ خوبی‌ هم روبرو شدیم. این رو هم اضافه کنم که خبرنگار یکی از روزنامه محلی شهر ما، به همت و پیگیری دوستان در محل حضور داشت و از این گردهمایی فیلم و عکس تهیه کرد که متعاقبا برای شما ارسال خواهیم کرد.

تقریبا چند نفر در این تظاهرات حضور داشتند و آیا همگی از شاگردان عرفان حلقه بوده اند یا از گروه های دیگر هم در این تجمع حضور داشتند؟

canada 1
با اینکه تصمیم گیری این حرکت در زمان کوتاهی انجام شده بود و با توجه به حساس بودن شرایط فعلی‌ و اینکه هر حرکت نابجا و اشتباهی‌ امکان صدمات و لطمه‌های جبران ناپذیری را به این قبیل حرکت‌ها ایجاد می‌کند، تصمیم گرفتیم که اطلاع رسانی وسیع نداشته‌باشیم. ولی‌ با این وجود حدود ۶۰-۷۰ نفر بودیم که اکثریت با لباس سفید به نشانه صلح و دوستی‌ و به همراه داشتن گل و بروشور‌ها از شاگردان استاد طاهری بودیم و تعدادی هم بنا به وظیفه نوع دوستی‌ و حمایت از یک انسان بی‌ گناه در بند در کنار ما بودند و ما را همراهی میکردند.

شما تابستان سال گذشته (سال ۱۳۹۲) نیز در کانادا و کشورهای دیگر نیز تظاهراتی را برپا شده بود. در این یک سال چطور هیچ تظاهراتی در کانادا شکل نگرفت و به چه دلیل بعد از یکسال و دو ماه دوباره تظاهراتی برپا کردید؟

حقیقت این است که بعد از تظاهرات و اعتراضات سال گذشته و آزادی یک هفته‌ای استاد فکر میکردیم که شرایط عوض میشود که متأسفانه چنین نشد. حتی وعده‌های دروغینی که در رابطه با آزادی مشروط استاد طاهری داده شد، عملی‌ نشد و تنها ایجاد یک امید واهی در بین ما کرد و در نهایت مجموعه عرفان حلقه را به رخوت و سکونی کشاند که یک سال طول کشید. البته درسی‌ برای همه ما بود که از ناپختگی و خامی در بیاییم. تا اینکه چند ماه پیش اطلاع رسانی وسیعی در رابطه با نامه آقای طاهری که به دست یکی‌ از شاگردان ایشان (خانم شهناز نیرومنش) رسیده بود، شد و همه از آن‌ با خبر شدیم. بعد از آن‌ نوعی احساس مسئولیت در بین شاگردان حقیقی‌ استاد بوجود آمد که باعث شکل‌گیری دوباره چنین تجمعات و حرکت‌هایی‌ شد.
اشاره صریح استاد طاهری به پیگیری مساله حقوق بشر و اعلام آمادگی ایشون برای شهادت علنی، حجت را بر ما شاگردان ایشان تمام کرد و مجموعه به سکوت رفته را بیدار کرد. گر چه باز هم تلاشهایی برای خفه کردن این حرکتها شد ولی‌ این بار همه با هشیاری این ترفند قدیمی‌ مخالفان را خنثی کردند. ما با حضور دوباره خود و شروع حرکتهای جدید وارد پیمان جدیدی با معلم خود شده‌ایم و تا مشخص شدن وضعیت معلم عزیزمان به حرکتمان ادامه میدهیم.

شما اشاره کردید که به این حرکت ها و تجمعات در ونکوور ادامه خواهید داد، به چه صورت این کار را خواهید کرد؟

Canada 4

بله حتما این کار باید ادامه دار باشه تا به نتیجه مطلوب برسیم و میتواند به هر شکلی‌ باشد. تجمعات کوچک ۲ تا ۳ نفره تا اجتماعات بزرگتر. قرار است که در نواحی دیگر شهر هم گرد همایی‌های دیگری داشته باشیم که امکان جلب نظر سیاستمداران منطقه‌ای را هم برای خود ایجاد کنیم. مساله مهم رساندن این مطلب هست که این روند ادمه‌دار است و ما قاطعانه پیگیر خواسته مان که همان آزادی استاد هست، هستیم.

همانطور که اطلاع دارید، در تهران نیز تجمعی روبروی دادگاه انقلاب و زندان اوین تشکیل شده بود که بیش از ۷۰ نفر در این تجمع دستگیر شدند. آیا پیامی برای افرادی که در داخل ایران همین خواسته شما را دارند و در تجمع صلح آمیز شرکت کرده و دستگیر شدند دارید؟

اگر ما همیشه هدفمون رو در نظر داشته باشیم امکان به اشتباه رفتنمون را کمتر میکنیم. مسلما ما نمیتونیم شرایط دوستان داخل ایران رو از اینجا لمس کنیم ولى چیزى که مسلم است این است که ما میخواهیم بطور مستمر درخواستمان را پیگیرى کنیم پس بهتر است دوست و دوست نما را تشخیص بدهیم تا خداى ناکرده حرکتهاى خالصانه بچه ها به بیراهه نرود و دچار دردسر نشوند. حتی انتخاب شعار و چگونگی‌ اظهار آن هم مهم هست که ما را از هدف اصلی‌ و چهارچوبهای خودمان دور نکند و خدای ناکرده دوباره به سکوت کشیده نشویم. شاید تجمعهاى کوچک تر، خودى تر ولى مکرر تر در حال حاضر مؤثر تر باشد. به هر حال ما ممنون تک تک بچه‌های داخل ایران هستیم و همیشه شجاعت آنها برای ما در این طرف دنیا قابل تحسین بوده و هست. ما به سهم خودمان به هر شکلی‌ که بتوانیم از بچه‌های ایران حمایت می‌کنیم.

در آخر حلقه نیوز از شما برای این مصاحبه تشکر می کند، لطفا اگر حرف دیگری با خوانندگان دارید، بفرمایید.

Canada 2

ما علاوه بر جمع آوری امضا برای کمپین ، متنی برای نماینده شهر ونکوور تهیه کردیم و خواستار توجه جامعه کانادایی به مساله حقوق بشر در ایران و وضعیت استاد محمد علی‌ طاهری شدیم. دوستانی هم که حضور داشتند امضا خود را ضمیمه نامه کردند. شاید اگر این حرکت هم در کنار حرکتهای دیگر در کشورهای مختلف صورت بگیرد کمکی‌ به هدف اصلی ما که همان آزادی استاد هست، باشد.
از مهمترین مسائلی‌ که در این برحه‌ زمانی‌ نیاز داریم، حفظ وحدت با وجود تمام اختلاف سلیقه‌ها، استفاده ابزاری نکردن از آموزه‌های استاد، تاکید بر هدف، استقامت در راه و تشخیص دوست از دشمن هست که به امید خدا هر گونه توطئه و ترفندی را به کمک هم خنثی کنیم تا به زودی استاد عزیز را در کنار خودمان داشته باشیم.
به امید آن‌ روز و ممنون از شما

منبع: حلقه نیوز