این کمپین، پس از درگذشت استاد محمد علی طاهری زیر شکنجه و در اعتصاب غذا در زمستان ۱۳۹۳، از کمپین آزادی استاد طاهری به کمپین احقاق حق وی تغییر نام داد ،برای مشاهده فعالیت های کمپین در زمان حیات استاد محمد علی طاهری اینجا را کلیک کنید

کمپین بین المللی حمایت از استاد محمد علی طاهری

+1 (800) 950 74 75

دیدار نمایندگان مرکز اینتریونیورسالیسم با دیدبان حقوق بشر سازمان ملل ایران

admin 07/21/2013
احمد شهید، دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد در رابطه با ابران
احمد شهید، دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد در رابطه با ابران

در شرایطی که استاد محمد علی طاهری در زندان اوین تحت شکنجه های سخت برای اعترافات تلویزیونی هستند، نمایندگان مرکز اینتریونیورسالیسم (مرکز پژوهش و گسترش آثار و افکار استاد محمد علی طاهری در کالیفرنیا) برای چندمین بار با دکتر احمد شهید (دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد در رابطه با ایران) دیدار کردند و از اوضاع نا به سامان استاد طاهری در زندان اعلام نگرانی کرند.

۱۹ جولای ۲۰۱۳ برابر با ۲۸ تیر ۱۳۹۲ خورشیدی، دکتر احمد شهید با ایرانیان فعال حقوق بشر ساکن امریکا، در دانشگاه یو سی ال ای دیدار داشت. در این دیدار، نمایندگان مرکز اینتریونیورسالیزم آمریکا حضور داشتند. این نمایندگان در فرصتی که برای آنان ایجاد شده بود، شرکت کنندگان حاضر در جمع را نسبت به وضعیت وخیم جسمی و حقوقی استاد طاهری آگاه کردند و خواستار توجه جدی دکتر شهید و سازمان ملل متحد نسبت به این نقض علنی حقوق بشر شدند. در این دیدار تعدادی از همراهان مجموعه عرفان حلقه نیز حضور داشتند که با همراهی خود، بر تاثیر گزاری موارد مطرح شده افزود.
احمد شهید یادآور شد که شرایط محمد علی طاهری را دنبال کرده و از جزییات پرونده وی و وضعیت حاد او در زندان مطلع است. او سپس دلایلش را برای عدم نام بردن از این شخصیت علمی در گزارشهای اخیر مطرح کرد و ابراز امیدواری کرد که در گزارشهای بعدی و پس از اتمام تحقیقاتش در این رابطه، بیش از پیش به این مورد از نقض آشکار حقوق بشر توجه نشان دید.
لازم به یاد آوریست که با این وجود که استاد محمد علی طاهری، کل دوران محکومت خود را گذرانده است، هنوز در بد ترین شرایط در سلول انفرادی محبوس میباشد. از مهمترین جرایم حقوق بشری علیه بنیانگزار عرفان حلقه و دو طب مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی،  میتوان به شکنجه های روحی و جسمی، عدم توجه به سلامت ایشان و نگه داری طولانی مدت وی در سلول انفرادی را بر شمرد. استاد محمد علی طاهری در اعتراض به این شرایط تا به حال هشت بار دست به اعتصاب غذا زدند که موجب انتقال او به بیمارستان شده است.

متن این گفتگو :

ما در ایران و جهان بیش از یک میلیون پیرو داریم. همانطور که میدانید، عرفان حلقه توسط استاد محمد علی طاهری بنیانگذاری شده و او از ماه مِی سال ۲۰۱۱(اردیبهشت ۱۳۹۰) تا اکنون بخاطر آموزه های معنوی اش در زندان است. او زیر شکنحه و عذاب بوده است و به اعدام نیز تهدید شده است، او هم اکنون اعتصاب غذا کرده است. اگرچه بعضی از اعضای فعال ما با شما بارها صحبت کرده اند و گزارشاتی که بیانگر وضعیت استاد طاهری بود را به شما ارائه داده اند، اما ما هیچ توجهی از شما و سازمان ملل ندیده ایم. برنامه ی شما برای استاد محمد علی طاهری و سایر زندانی های عقیدتی در ایران چیست؟ سپاس مجدد.
جواب:
متشکرم، بله من در مورد آقای طاهری اطلاع دارم.اگر موضوع ضروری است مانند شکنجه کردن کسی یا عذاب دادنش یا برنامه ریزی برای اعدامش ما در موردش صحبت خواهیم کرد و در آخر سال گزارش خواهیم کرد اما قانون های بین المللی کشورها دادن یک شانس عادلانه است,سپس ما میتوانیم در سطح عمومی در سایر کشورها برای دانستن اینکه این ارتباطات در موارد بسیار تاثیرات موثری داشته چرا که آنها متوجه میشوندکه کسی راجع به این موضوع صحبت میکند، در این مورد من درباره ی شرایط نوشته ام و فکر میکنم که یک موضوع پزشکی بود من فکر نمیکنم که ما هیچ پاسخی از آن داشتیم و معمولا ما نتیجه میگیریم و اگر گزارش منتشر شده این بدان معنا نیست که ما در این مورد هیچ کاری انجام نداده ایم و گزارشات من در باره ی کسانی است که پیروانی دارند و نه کسانی که کاری اشتباه انجام داده اند، بنابراین اگر درخواست ضروری وجود دارد، ترکیبی از چیزهای مختلفی هم وجود دارد و علاوه بر آن در UNیک میزی وجود دارد که ما گفت وگوهایی با ایران در زمان های مختلفی خواهیم داشت و موضوعاتی در ایران برای گفتوگو در بر دارد.
سوال:
آیا با دولت ایران صحبت کرده اید؟
جواب:خیر,ما هیچ تعاونی با دولت ایران نداشته ایم و من سه دیدار با دولت ایران داشته ام که اولین آن درباره ی قانون شریعت بود دیگری درباره ی توافق همکاری بود و من همچنان منتظر سومی هستم که در رابطه با اقلیت ها هست و من درباره ی موضوع سلامتی بعضی از زندانیان نگران هستم اما همانطور که میدانید، در محدوده کارهایی که میتوانم انجام دهم محدودیت هایی وجود دارد.
سوال: آيا جمع آوری امضا از نظر شما کمک می کند؟ ما چه کاری باید انجام دهیم؟
جواب:
یقینا” کار خواهد کرد. اگر ایران بداند که سایر کشورها نیز از این موضوع باخبرند اگر شما بتوانید کشورهای دیگری در در UNپیداکنید یا رهبران با ایمان دیگری که بیشتر نگرانند همچنین عریضه های مردمی در ایران کمک خواهد کرد اگر آنها خود را با امضای عریضه شان در معرض خطر نیاندازند، هرچه که میتوانید انجام دهید تا نگرانی مردم را بیان کنید کمک خواهد کرد