این کمپین، پس از درگذشت استاد محمد علی طاهری زیر شکنجه و در اعتصاب غذا در زمستان ۱۳۹۳، از کمپین آزادی استاد طاهری به کمپین احقاق حق وی تغییر نام داد ،برای مشاهده فعالیت های کمپین در زمان حیات استاد محمد علی طاهری اینجا را کلیک کنید

کمپین بین المللی حمایت از استاد محمد علی طاهری

+1 (800) 950 74 75

اطلاعات تکمیلی در مورد سند محرمانه حکم قطعی افساد فی الارض محمد علی طاهری

admin 02/24/2015

به گزارش کمپین بین المللی آزادی محمد علی طاهری، به نقل از حلقه نیوز،پس از افشای سند محرمانه حکم افساد فی الارض و انتقال محمد علی طاهری به خارج از زندان اوین، سوالات و پیامهای زیادی پیرامون سند منتشر شده برای حلقه نیوز ارسال شده است. شورای سردبیری حلقه نیوز لازم میداند جهت تنویر افکار عمومی ضمن ارائه اطلاعات و نکات جدید در مورد این سند، به برخی مطالب اشاره کند.

۱- این سند و همه اسناد دیگر، مطابق روال کاری همه رسانه های معتبر، پس از دریافت، در اختیار کارشناسان خبره مسائل مربوط به ایران قرار گرفته و صحت آن به تایید رسیده است. ضمن اینکه اطلاعات و محتویات داخل این سند خاص نیز به طور مستقل توسط حداقل دو منبع خبری دیگر تایید شده است.

۲- پیرو پرسشهای انجام شده به آگاهی می رساند پیوستهای مورد اشاره در این سند نیز در اختیار حلقه نیوز میباشد. در پیوست های آن جدای از اطلاعات پزشکی، اطلاعات دیگری وجود دارد که فعلا قابل نشر نیستند. در حال حاضر بخش قابل انتشار این سند در اختیار عموم قرار گرفته است. ضمن آنکه اسناد دیگری نیز در رابطه با پرونده آقای محمد علی طاهری و برخی مربیان عرفان حلقه در اختیار حلقه نیوز قرار دارد که به تدریج منتشر خواهد شد.

سند محرمانه

۳- لازم به توضیح است بنا بر اصول حرفه ای انتشار اسناد محرمانه به عنوان منبع اصلی انتشار، و برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، آرم حلقه نیوز با استفاده از نرم افزار فتوشاپ و با اعمال تغییراتی گرافیکی که معمول هم هست، در زمینه این سند اضافه شده است. ضمن آنکه باتوجه به سرعت اینترنت در ایران و مشکلات فنی برای باز کردن فایل ها با حجم بالا توسط کاربران ایرانی، جهت سهولت دسترسی به این سند از داخل ایران، تغییراتی در حجم فایل و کیفیت تصویر سند داده شده است. بنابراین تمام ادعاها در مورد استفاده از فتوشاپ، غیر کارشناسی و فریبکاری بوده و تحلیل ها در مورد فایل تصویر منتشر شده ارائه شده است نه اصل سند.

۴- پیامهای زیادی در مورد دستنویس نبودن و فونت مورد استفاده در این سند دریافت شده که لازم است توجه خوانندگان را به چند نکته جلب کنیم:

اول: سیستم مکاتبات داخلی بین تمامی زندانهای تحت پوشش سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، در قالب پروژه سیستم جامع سازمان زندانها، بصورت سیستم اتوماسیون اداری از حالت دستی خارج شده و بیش از یک سال است که بصورت کامپیوتری و خودکار درآمده است. این سیستم ها همگی بخشی از طرح جامع مکانیزاسون قوه قضائیه است که سالهاست در حال طراحی و اجرای گام به گام میباشد. سند منتشر شده نیز مانند همه نامه های اداری داخلی سازمان زندانها در سیستم اتوماسیون اداری زندان اوین تولید شده است. بسیاری از نقدهای غیر کارشناسی در این زمینه در رابطه با سیستم کاغذی است که در این رابطه موضوعیتی ندارد.

دوم: فونت مورد استفاده در این سند فونت مخصوصی است که بطور اختصاصی برای این سیستم اتوماسیون اداری طراحی و ساخته شده است. این فونت به صورت  آبی رنگ و شبیه به دستنویس تهیه شده که تداعی نوشتار دستنوشته با خودنویس آبی که استاندارد سنتی قوه قضائیه ایران است، باشد و از طرفی از جعل اسناد توسط فونت های معمولی جلوگیری شود.

سوم: فرم سند منتشر شده در قالب فرمهای اداری داخل سازمانی و محرمانه طبقه بندی شده است و از استانداردهای اینکونه فرمها پیروی میکند. اطلاق و یا استفاده از استاندارد فرمهای در گردش مخصوص مراجعین و دیگر فرمهای اداری قوه قضاییه به این فرم موضوعیت ندارد و فقط برای فریب و انحراف افکار عمومی از اصل ماجراست. داشتن نمونه ای از این فرم برای افراد عادی ممکن نیست و برای رویت فرم های خام این چنینیباید به دفتر حفاظت اطلاعات قوه قضاییه مراجعه کرد!

زندانها

چهارم: با یک سرچ ساده در اینترنت نام برخی از شرکت های طرف قرارداد برای اجرایی کردن سیستم اتوماسیون اداری سازمان زندانها قابل دستیابیست. تکنولوژی رو به جلو در حال حرکت است و سیستم اداری ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

۵- به نظر میرسد برخی از افرادی که در این مورد این سند به اظهار نظر پرداخته اند و خود را آشنا به سیستم نامه نگاری اداری و بعضا تشخیص مدارک معتبر از نامعتبر میدانند، ممکن است در اسناد کاغذی سررشته و تجربه ای داشته باشند، اما یقینا در مورد روش ها و سیستم های مدرن گردش مکانیزه اطلاعات و اتوماسیون های اداری اطلاعات به روزی ندارند. انتشار عجولانه تحلیل های غیرکارشناسانه، پیش پا افتاده و غیر حرفه ای و توسط افراد غیر متخصص، بدون در نظر گرفتن پیش فرضها و الزامات بررسی اسناد، بیش از آنکه خللی در صحت سند منتشر شده وارد کند، نشان دهنده غرض ورزی شخصی یا گروهی عده ایست که برای دور کردن اذهان عمومی از شرایط آقای طاهری و دامن زدن به فضای بی اعتمادی موجود برای پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده ایشان است.

شورای سردبیری حلقه نیوز اعلام می‌دارد که مصمم است در مسیر احقاق حق و اطلاع رسانی مسئولانه قدم بردارد و نسبت به ارائه تحلیلهای آزاد و منصفانه و افشای اطلاعات حوزه های مربوط به نقض حقوق بشر در ساختار جمهوری اسلامی ایران و در فقدان فعالیت رسانه‌های آزاد در داخل کشور ادامه خواهد داد و بر عهدی که با خود و مردم در راستای اطلاع رسانی روشنگرانه، شفاف و متعهدانه بسته است هم‌چنان پایدار خواهد ماند و اسیر صحنه سازیها و حواشی نخواهد شد.

1394/12/05*