این کمپین، پس از درگذشت استاد محمد علی طاهری زیر شکنجه و در اعتصاب غذا در زمستان ۱۳۹۳، از کمپین آزادی استاد طاهری به کمپین احقاق حق وی تغییر نام داد ،برای مشاهده فعالیت های کمپین در زمان حیات استاد محمد علی طاهری اینجا را کلیک کنید

کمپین بین المللی حمایت از استاد محمد علی طاهری

+1 (800) 950 74 75

احمد منتظری در رابطه با محمد علی طاهری: حکم ارتداد شامل افرادی که از براهین عقلی استفاده می‌کنند، نمی‌شود

admin 04/14/2015

به گزارش کمپین بین المللی آزادی محمد علی طاهری، به نقل از حلقه نیوز،جمعی از شاگردان محمد علی طاهری، که شرایط او همواره در هاله ای از ابهام قرار دارد، در استفتائی از حجت الاسلام احمد منتظری، خواستار ارائه نظر مرحوم آیت الله منتظری درباره حکم ارتداد و اتهامات واهی وارده به محمد علی طاهری، بنیان‌گذار عرفان حلقه شدند.

به گزارش حلقه نیوز به نقل از سحام نیوز متن پرسش و پاسخ شاگردان محمد علی طاهری با یادگار مرحوم آیت الله منتظری به شرح زیر است:

– پرسش:
به نام پروردگار هستی
وَ لاَ تَکْتُمُواْ الشَّهَادَهَ وَ مَن یَکْتُمْهَا فَإِنَّهُ آثِمٌ قَلْبُهُ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ ﴿بقره/۲۸۳﴾

با سلام

از آن‌جا که مسأله ارتداد و افساد فی الارض یک موضوع فقهی و تشخیص آن در صلاحیت متخصصان علوم اسلامی است و در جایی که به امور مهمه ای چون عرض و دماء مربوط می شود نمی توان بدون اجماع عمل کرد، علی‌هذا به پیوست این استفساریه، یک دوره کامل از کتاب‌ها و نشریات متعلق به آقای محمدعلی طاهری مؤسس و استاد یکی از مجموعه‌های عرفانی موسوم به عرفان حلقه تقدیم می شود.
مستدعی است آن جناب به عنوان شخصی که از بیت یکی از بزرگ‌ترین مراجع شیعه برخاسته اید که بسیاری از مجتهدان و عده ای از مراجع تقلید از شاگردان ایشان بوده اند و خود جنابعالی بیش از سه دهه در کسوت روحانیت بوده و در محضر علما و مراجع متعدد تلمذ کرده و درامور فقهی و دینی صاحب‌نظر هستید، بفرمایید که آیا دیدگاه‌ها و مطالب مندرج درآن‌ها می‌توانند از مصادیق تفکر ضد دینی و خلاف شرع یا ارتداد و افساد فی الارض به شمار آیند؟

پیشاپیش از پاسخ عالمانه شما سپاس می‌گذاریم و توفیقات روزافزون جنابعالی را از درگاه حضرت احدیت مسألت داریم.
جمعی از شاگردان استاد محمدعلی طاهری

– پاسخ:
باسمه تعالی
پس از سلام و تحیت

اتهام ارتداد و افساد فی الارض در میدان‌های بحث‌ علمی و تحقیقی راهی ندارد و بسیاری از مراجع تقلید به این مسأله تصریح کرده‌اند؛ آیت الله العظمی منتظری در رساله توضیح المسائل خود چنین آورده‌اند: «درحکم ارتداد بلوغ، عقل، اختیار و قصد معتبر است؛ هم‌چنین باید انکار از روی جحد و عناد باشد؛ بنابراین حکم ارتداد در مورد کسی که در مسیر تحقیق از براهین عقلی استفاده می‌کند و احیاناً به نتیجه دیگری دست می‌یابد جاری نمی‌شود.» (توضیح المسائل،مسأله ۳۲۱۱). تاکید ایشان بر عنصر جحد و عناد برای این است که حتی اگر ظنّ جحد و عناد وجود داشته باشد نمی توان چنین اتهامی را به شخصی نسبت داد چه رسد که اسلام او محرز باشد و اقرار به لسان داشته باشد و حتی فراتر از آن، مکتوب کرده و در دفاع از توحید و عقاید اسلامی نوشته باشد.

آیت الله منتظری هم‌چنین در اردیبهشت ۸۳ در دیدار با انجمن دفاع از آزادی مطبوعات گفتند: «در برخورد با مخالفان عقیدتی و فکری باید بدون تهمت، افترا، و با رعایت اخلاق اسلامی و انسانی مواجه شد؛ زیرا با گرفتن و زندانی کردن کاری از پیش نمی‌رود. مخالفان نباید از حقوق شهروندی و اجتماعی‌شان محروم شوند. همان‌گونه که امام علی(ع) حقوق خوارج نهروان را از بیت المال قطع نکردند و فرمودند: پس از من کسی از آن‌ها را نکشید و مورد تعرض قرار ندهید. برخی از آقایان گفته اند: مخالفان عقیدتی، قلم را به جای سلاح به کار می‌برند، درجواب باید گفت: اگر این‌گونه است شما هم باید با سلاح قلم با آن‌ها مبارزه کنید نه با زندان و بازداشت و بگیر و ببند.» (دیدگاه‌ها، ج ۲، ص ۳۰۳).

هنوز بشریت شرمنده دادگاه‌های تفتیش عقاید غرب است و متاسفانه عده‌ای به دنبال زنده کردن آن فجایع در قرن حاضر هستند. قضات عادل و مستقل بدون شک این موازین شرعی و انسانی را رعایت می‌کنند؛ زیرا نادیده گرفتن آن‌ها موجب خدشه دراستقلال دستگاه محترم قضایی و ناامیدی جامعه از وسواس در عدالت است.

امیدوارم مسئولین امر مصلحت امروز اسلام و مسلمین را بیشتر در نظر بگیرند و در رفتار خود با دگراندیشان تجدید نظر کنند و در دنیایی که دشمنان اسلام در پی دستاویزهایی برای بدنام کردن چهره دین پاک و انسانی اسلام هستند خوراک برای آنان فراهم ننمایند؛ و امیدوارم مسئولین امر در رفتار خود با دگراندیشان تجدید نظر کنند و موجب وهن دین و حکومت دینی نشوند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
۱۳۹۴/۱/۲۵
احمد منتظری

گفتنی‌است محمدعلی طاهری بنا بر سند محرمانه ای که در حلقه نیوز منتشر شد و همچنین اطلاعات تکمیلی در رابطه با آن سند از آذرماه سال ۹۳ از زندان اوین خارج شده است و از شرایط وی خبری در دست نیست. شهناز نیرومنش، مسئول کمپین بین المللی حمایت از محمد علی طاهری در مصاحبه ای با سایت گویا در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ اعلام کرده بود که محمد علی طاهری در مکانی خارج از زندان اوین در اعتصاب غذا از دست رفته است. او از حکومت خواسته بود تا چنانچه می توانند به آقای طاهری مرخصی بدهند تا «عموم شاگردانش» با وی دیدار کنند. عدم مرخصی به آقای طاهری و انتشار فیلمی جعلی از ایشان توسط رسانه های حکومتی، احتمال فقدان وی را بیش از پیش افزایش داده است.

براساس اخبار دریافتی، اخیرا نیروهای امنیتی اقدام به اخذ استفتاء از مراجع تقلید حکومتی مبنی براثبات اتهام «افساد فی الارض» محمدعلی طاهری کرده اند تا خبر اعدام وی را به بهانه‌های شرعی منتشر کنند.

https://goo.gl/XszhCs